Podłogi olejowane ozdabiają coraz więcej mieszkań i domów. Uwypuklają piękno naturalnego surowca i są niezwykle przyjazne dla alergików, ponieważ nie przyciągają kurzu. Poza tym, pokrycie drewna kolejnymi warstwami oleju sprawia, że podłoga jest odporna na zniszczenia, a niewielkie rysy można usunąć samodzielnie.

Na deski nakładane są dwie warstwy oleju, bezbarwnego lub barwionego. Impregnat wnika w strukturę drewna, zwiększając w ten sposób jego trwałość. Podkreśla też jego naturalny charakter. Dodatkowo, podłogi powlekane olejami charakteryzują się dobrą zdolnością swobodnego „oddychania" - drewno łatwo odparowuje nadmiar wilgoci.

Pamiętaj, by regularnie odkurzać podłogę, bo piasek i twarde drobiny są jej największym wrogiem. Rób to przy użyciu miękkiej szczotki do odkurzacza, przeznaczonej do drewna i parkietu, ewentualnie delikatnej zmiotki.

Myjąc podłogę, zadbaj o to, by nie pokrywać jej zbyt dużą ilością wody. Do czyszczenia desek najlepiej użyć dobrze odsączonego, płaskiego mopa z mikrofibry. Pamiętaj też, by często go płukać. Do wody dodaj koncentrat do czyszczenia podłóg olejowanych – wybór preparatów znajdziesz w zakładce „Środki pielęgnacyjne”.

Czy wiesz, że olej wykorzystywany do zabezpieczania podłóg to w rzeczywistości mieszanina? Mogą się w niej znajdować oleje: lniany, słonecznikowy, osetowy, sojowy, a także woski z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).

Doskonała faktura drewna nie wymaga poprawy – trzeba ją tylko odpowiednio wykończyć i utrwalić. W tym celu deski podłogowe Baltic Wood, przy pomocy precyzyjnej technologii, pokrywane są aż 7 warstwami lakieru, dzięki czemu stają się mocne, trwałe, nabierają pięknego, jednolitego połysku. Na deski nakładane są też dodatkowe powłoki, dzięki którym wszystkie elementy wyglądają identycznie.

Podłogi Baltic Wood wykończone są lakierem w wersji półmatowej i matowej.

Szczególnie wymagającym klientom, Baltic Wood proponuje uszlachetnienie podłóg lakierem komercyjnym o wyjątkowej odporności na ścieranie (wynik 5400 obrotów w teście Tabera, świadczący o ponad 2,5 x większej wytrzymałości powłoki lakierniczej).

Jeśli posiadasz drewnianą podłogę pokrytą lakierem i chcesz, aby stanowiła ona ozdobę Twojego domu przez długie lata, zawsze używaj środków pielęgnacyjnych dedykowanych tego typu uszlachetnieniom. Dzięki temu przedłużysz żywotność powłoki i uzupełnisz drobne rysy i uszkodzenia, które mogą powstać na powierzchni w czasie użytkowania.

Podłogi lakierowane odkurzaj specjalnie do tego przeznaczoną szczotką lub miękką zmiotką. Przynajmniej raz z w tygodniu użyj koncentratu do czyszczenia podłóg lakierowanych z serii Baltic Protect System™.

Jak pielęgnować podłogę z drewna?

Podłoga z naturalnego drewna sprawia, że pomieszczenie nabiera ciepła i niepowtarzalnego charakteru. Deski podłogowe są więc ozdobą, ale także inwestycją na wiele lat. Ich zaletą jest wysoka trwałość, szczególnie, gdy dobrze i regularnie je pielęgnujemy. Jak więc dbać o podłogę z drewna?

Jak często odkurzać podłogę z drewna?
Dobrze robić to dwa razy w tygodniu, a nawet częściej, jeśli mieszka z nami zwierzę. Warto zaopatrzyć się w szczotkę z miękkim włosiem, przeznaczoną specjalnie do podłóg drewnianych.

Jak uniknąć drobnych zarysowań na podłodze?
Po pierwsze, regularnie sprzątać. Po drugie, zabezpieczyć nogi krzeseł, stołów i mebli filcowymi podkładkami. Pamiętajmy też, by regularnie odkurzać te elementy, bo piasek i kurz łatwo przykleja się do filcu.

Czy podłogę z drewna można myć wodą?
Tak, choć pamiętajmy, że jej nadmiar niszczy deski. Najlepiej więc zmywać podłogę przy użyciu dobrze odsączonego, płaskiego mopa z mikrofibry. I często płukać go w zimnej wodzie z dodatkiem środka pielęgnującego.

Utrzymanie naturalnych drewnianych podłóg w dobrej kondycji przez długie lata wymaga regularnego sprzątania nie tylko tych pomieszczeń, w których położone są deski. Brud czy piasek z jednego pokoju bardzo łatwo przenosi się do pozostałych, dlatego warto regularnie odkurzać całe wnętrze i regularnie trzepać wycieraczkę, by nie wnosić piasku do środka.