PODŁOGI DREWNIANE: 5 NAJNOWSZYCH TRENDÓW

W tym sezonie dom ma być nie tylko przytulny, ale również łączyć nas z naturą. Żegnamy się z chłodnym modernizmem i wracamy do stylów klasycznych. Podstawą każdego wnętrza zawsze jest podłoga, dlatego warto sprawdzić, jakie wzory są teraz w modzie.

1. Naturalna struktura
Eksponowanie naturalności drewna to aktualnie bardzo popularny trend. Rozłożyste sęki ukazują jego pierwotną formę, a widoczny układ słoi, obecność twardzieli i bielu dodają mu ascetycznego i jednocześnie wytwornego charakteru. Wykończenia lakierem matowym lub olejem transparentnym uwypuklają to, co w danym gatunku drewna najpiękniejsze – naturalną kolorystykę i wzorzystą strukturę. Tego typu podłoga bardzo dobrze komponuje się z ciepłymi tekstyliami lub szykownymi dodatkami.
– W tym sezonie obowiązuje moda na rustykalną deskę, z mocnym podkreśleniem jej naturalnego piękna, uwypuklonego dzięki szczotkowaniu i fazowaniu. Wyraźna struktura z mocnymi kontrastami słoi czy bielem to aktualny hit sezonu, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem klientów w Polsce i zagranicą – mówi Magdalena Marek, członek zarządu Baltic Wood.

2. Postarzane drewno
Ręczne postarzanie drewna uzyskane dzięki szczotkowaniu, ryflowaniu, kornikowaniu i heblowaniu, sprawia, że jego struktura jest bardziej wyrazista. Podłoga w tym stylu staje się efektowną ozdobą pomieszczenia. Idealnie sprawdza się we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych, przełamując jednocześnie monotonię i wprowadzając popularny klimat industrialny. Warto zdecydować się na taką podłogę, jeśli zależy nam, aby wnętrze zyskało loftowy styl, jednocześnie pozostając bardzo przytulnym. Jeśli kierujemy się w życiu duńską filozofią życia - hygge, taka podłoga będzie pasować do naszej osobowości.

3. Jodełka
Podłoga ułożona w jodełkę kojarzy nam się z pięknymi mieszczańskimi dworkami i kamienicami. Przez lata zapomniana, teraz wraca do mody. Wzór ten nadaje pomieszczeniu elegancji i wytworności. Idealnie komponuje się w dużych, przestronnych aranżacjach, które staną się wtedy bardziej kameralne i ciepłe. Jeżeli zależy nam na klasycznym stylu warto wybrać odcienie czekoladowe, natomiast miłośnicy nowoczesności powinni postawić na jasne odcienie.

4. Deski slim
Wąskie deski o różnych długościach to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń o nietypowych wymiarach. – Podłogi slim przebojem wchodzą do naszych wnętrz. Można je dowolnie łączyć z szerokimi deskami lub klepkami trójrzędowymi w identycznych wykończeniach, aby zachować jednolitą podłogę w całym domu. Występują w różnorodnych wersjach stylistycznych, kolorystycznych, które z powodzeniem sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów – dodaje Magdalena Marek.

5. Bielone drewno
Styl skandynawski to kolejny trend, w który najlepiej wpisuje się bielona podłoga. Kremowe wybarwienia, biele, jasne szarości nadają wnętrzu świeżości i wizualnie powiększają przestrzeń. Rozwiązanie takie sprawdzi się w małych pokojach lub takich, które są usytuowane przy północnej stronie i nie dociera tam zbyt dużo światła dziennego. Pomieszczenie z taką podłogą wygląda bardzo subtelnie i pozwala na dobranie wyrazistych dodatków